ISUZU BTFR specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
1 900 kg
Curb weight
3IE432
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.64 kg/HP |
| Displacement | 2 164 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | RZ4FE6N-LEB |
| Curb weight | 1 900 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 320 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Tires | 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 06/02/2026 |
| Type approval no. | 3IE432 |
3IE418
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.5 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | RZ4EE6S-LE |
| Curb weight | 1 877 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 320 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 235.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Tires | 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 09/07/2024 |
| Type approval no. | 3IE418 |
3IE415
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.5 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 877 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 320 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 12/04/2024 |
| Type approval no. | 3IE415 |
3IE408
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 880 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 310 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 12/12/2022 |
| Type approval no. | 3IE408 |
3IE394
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.46 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 305 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 765 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 05/08/2021 |
| Type approval no. | 3IE394 |
3IE384
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.46 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 305 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 765 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Tires | 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 05/08/2020 |
| Type approval no. | 3IE384 |