ISUZU BTFS specifications — approved in Switzerland
202.6 HP
Max power
351.0 Nm
Max torque
135 km/h
Top speed
2 370 kg
Curb weight
3IE435
| Power | 202.6 HP (149.0 kW) |
| Torque | 351.0 Nm |
| Top speed |
| 135 km/h |
| Weight/power ratio | 11.7 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | HC11 / HD11 |
| Curb weight | 2 370 kg |
| Gross weight | 3 360 kg |
| Length | 5 280 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| Tires | 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 06/02/2026 |
| Type approval no. | 3IE435 |
3IE431
| Power | 202.6 HP (149.0 kW) |
| Torque | 351.0 Nm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 11.72 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | HC11 / HD11 |
| Curb weight | 2 375 kg |
| Gross weight | 3 360 kg |
| Length | 5 280 mm |
| Width | 1 870 mm |
| Height | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| Tires | 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 18/09/2025 |
| Type approval no. | 3IE431 |
3IE433
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.16 kg/HP |
| Displacement | 2 164 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | RZ4FE6N-LEB |
| Curb weight | 1 985 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 280 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 230.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 06/02/2026 |
| Type approval no. | 3IE433 |
3IE434
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.16 kg/HP |
| Displacement | 2 164 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | RZ4FE6N-LEB |
| Curb weight | 1 985 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 320 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 241.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Tires | 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 06/02/2026 |
| Type approval no. | 3IE434 |
3IE430
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.14 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | RZ4EE6S-LE |
| Curb weight | 1 982 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 320 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 244.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 18/09/2025 |
| Type approval no. | 3IE430 |
3IE419
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.02 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | RZ4EE6S-LE |
| Curb weight | 1 962 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 280 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 235.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 09/07/2024 |
| Type approval no. | 3IE419 |
3IE420
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.02 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | RZ4EE6S-LE |
| Curb weight | 1 962 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 280 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 231.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 09/07/2024 |
| Type approval no. | 3IE420 |
3IE416
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.02 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 962 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 280 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 12/04/2024 |
| Type approval no. | 3IE416 |
3IE417
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.02 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 962 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 280 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, 220-8720 J-Kanagawa |
| Approval date | 12/04/2024 |
| Type approval no. | 3IE417 |
3IE410
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 11.99 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 957 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 270 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 12/12/2022 |
| Type approval no. | 3IE410 |
3IE409
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.04 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 965 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 270 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 770 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 12/12/2022 |
| Type approval no. | 3IE409 |
3IE393
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 970 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 265 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 765 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 11/08/2021 |
| Type approval no. | 3IE393 |
3IE395
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 970 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 265 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 765 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 05/08/2021 |
| Type approval no. | 3IE395 |
3IE385
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 12.07 kg/HP |
| Displacement | 1 898 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | RZ4EE6S-LD |
| Curb weight | 1 970 kg |
| Gross weight | 3 100 kg |
| Length | 5 265 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 765 mm |
| Wheelbase | 3 125 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Tires | 1) 205R16C 110/108S: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 2) 265/60R18 110H: 7.5x18 ET33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ISUZU MOTORS LTD, J-T-140 SHINAGAWA-KU, TOKYO |
| Approval date | 05/08/2020 |
| Type approval no. | 3IE385 |