IVECO 35S14GV Daily CNG specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
2 355 kg
Curb weight
3IC979
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.32 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFA401D |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 598 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 266 mm |
| Wheelbase | 3 520 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 15.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 19/04/2022 |
| Type approval no. | 3IC979 |
3IC611
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.32 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFA401C |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 598 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 520 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 309.0 g/km |
| Consumption | 15.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 31/10/2019 |
| Type approval no. | 3IC611 |
3IC374
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.65 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFA401A |
| Curb weight | 2 400 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 558 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 520 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/02/2018 |
| Type approval no. | 3IC374 |
3IC143
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.65 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFA401A |
| Curb weight | 2 400 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 558 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 520 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 22/07/2016 |
| Type approval no. | 3IC143 |
3IB870
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.65 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFA401A |
| Curb weight | 2 400 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 558 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 160 mm |
| Wheelbase | 3 520 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 15.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 3IB870 |