IVECO 35S14V Daily specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
370.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
3ID497
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 336.0 g/km |
| Consumption | 12.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 24/10/2024 |
| Type approval no. | 3ID497 |
3ID498
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 335.0 g/km |
| Consumption | 12.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 24/10/2024 |
| Type approval no. | 3ID498 |
3ID499
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 341.0 g/km |
| Consumption | 13.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 24/10/2024 |
| Type approval no. | 3ID499 |
3ID501
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 340.0 g/km |
| Consumption | 12.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 24/10/2024 |
| Type approval no. | 3ID501 |
3ID446
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.32 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 283.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/08/2024 |
| Type approval no. | 3ID446 |
3IC937
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.58 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Curb weight | 1 983 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 283.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC937 |
3IC934
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.58 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Curb weight | 1 983 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 275.0 g/km |
| Consumption | 10.50 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC934 |
3IC935
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.58 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Curb weight | 1 983 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 278.0 g/km |
| Consumption | 10.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC935 |
3IC936
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.58 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Curb weight | 1 983 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 281.0 g/km |
| Consumption | 10.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC936 |
3IC833
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.32 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 283.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC833 |
3IC843
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 370.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 340.0 g/km |
| Consumption | 12.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC843 |