IVECO 35S15V Daily specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
2 356 kg
Curb weight
3IC230
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 15.75 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411V |
| Curb weight | 2 356 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 254.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/01/2017 |
| Type approval no. | 3IC230 |
3IC141
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.28 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411V |
| Curb weight | 2 585 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 22/07/2016 |
| Type approval no. | 3IC141 |
3IB976
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.41 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CGL411A |
| Curb weight | 2 155 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 280 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 03/06/2016 |
| Type approval no. | 3IB976 |
3XA248
| Power | 145.5 HP (107.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.02 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411J |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 040 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 160 mm |
| Wheelbase | 3 520 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2-5 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 08/12/2014 |
| Type approval no. | 3XA248 |
3IB868
| Power | 145.5 HP (107.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 17.77 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411E |
| Curb weight | 2 586 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 040 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 160 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-5 |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 3IB868 |
3IB865
| Power | 145.5 HP (107.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 14.02 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411J |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 160 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-5 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 3IB865 |
3IB743
| Power | 145.5 HP (107.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.75 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AE3481C |
| Curb weight | 2 000 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 001 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-5 |
| CO₂ | 252.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/01/2014 |
| Type approval no. | 3IB743 |
3IB655
| Power | 145.5 HP (107.0 kW) @ 3 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.75 kg/HP |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AE3481C |
| Curb weight | 2 000 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 001 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-5 |
| CO₂ | 238.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 19/06/2012 |
| Type approval no. | 3IB655 |