IVECO 35S16 Daily specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
3IC874
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411C |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 387.0 g/km |
| Consumption | 14.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC874 |
3IC875
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411C |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 390.0 g/km |
| Consumption | 14.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC875 |
3IC840
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411C |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 393.0 g/km |
| Consumption | 15.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC840 |
3IC787
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4116 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 423.0 g/km |
| Consumption | 15.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC787 |
3IC786
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4116 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 413.0 g/km |
| Consumption | 14.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC786 |
3IC785
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4116 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 403.0 g/km |
| Consumption | 14.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC785 |
3IC625
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4116 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 236.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/11/2019 |
| Type approval no. | 3IC625 |
3IC933
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 382.0 g/km |
| Consumption | 14.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC933 |
3IC930
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 407.0 g/km |
| Consumption | 15.50 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC930 |
3IC931
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 375.0 g/km |
| Consumption | 14.30 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC931 |
3IC932
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 380.0 g/km |
| Consumption | 14.50 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC932 |
3IC873
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 369.0 g/km |
| Consumption | 14.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC873 |
3IC872
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 364.0 g/km |
| Consumption | 13.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC872 |
3IC871
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 364.0 g/km |
| Consumption | 13.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC871 |
3IC839
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 287 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1AGL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 370.0 g/km |
| Consumption | 14.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC839 |