IVECO 35S17V Daily specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
2 040 kg
Curb weight
3IB866
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411H |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 160 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 222.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 3IB866 |
3IB869
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.86 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411F |
| Curb weight | 2 356 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 038 mm |
| Width | 2 010 mm |
| Height | 2 160 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/06/2014 |
| Type approval no. | 3IB869 |
3IB744
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481K |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 001 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 232.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 13/01/2014 |
| Type approval no. | 3IB744 |
3XA139
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481K |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 001 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/06/2012 |
| Type approval no. | 3XA139 |
3IB629
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 12 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CE3481K |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 001 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 2 235 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 232.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112R, 235/65R16 115R: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 07/10/2011 |
| Type approval no. | 3IB629 |