IVECO 35S18 Daily specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
3IC789
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4117 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 413.0 g/km |
| Consumption | 14.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC789 |
3IC790
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4117 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 423.0 g/km |
| Consumption | 15.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC790 |
3IC788
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4117 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 404.0 g/km |
| Consumption | 14.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/02/2021 |
| Type approval no. | 3IC788 |
3IC614
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL4117 |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 31/10/2019 |
| Type approval no. | 3IC614 |
3IC229
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.13 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411W |
| Curb weight | 2 356 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 332 mm |
| Width | 2 131 mm |
| Height | 2 230 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/01/2017 |
| Type approval no. | 3IC229 |
3IC233
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411W |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 010 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 26/01/2017 |
| Type approval no. | 3IC233 |
3IC145
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411W |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 010 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 22/07/2016 |
| Type approval no. | 3IC145 |
3IB985
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CGL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 010 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 07/06/2016 |
| Type approval no. | 3IB985 |
3IB970
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.01 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CGL411B |
| Curb weight | 1 977 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 316 mm |
| Width | 2 130 mm |
| Height | 2 230 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 242.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 DP68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 03/06/2016 |
| Type approval no. | 3IB970 |
3IC876
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 387.0 g/km |
| Consumption | 14.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC876 |
3IC877
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 390.0 g/km |
| Consumption | 14.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 04/02/2022 |
| Type approval no. | 3IC877 |
3IC841
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 024 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 393.0 g/km |
| Consumption | 15.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 21/12/2021 |
| Type approval no. | 3IC841 |