IVECO 35S18V Daily Eco specifications — approved in Switzerland
175.4 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
2 355 kg
Curb weight
3ID338
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.43 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Curb weight | 2 355 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 10.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 28/05/2024 |
| Type approval no. | 3ID338 |
3ID306
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 299.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 3ID306 |
3ID307
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 303.0 g/km |
| Consumption | 11.50 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 3ID307 |
3ID308
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 306.0 g/km |
| Consumption | 11.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 3ID308 |
3ID309
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 087 mm |
| Width | 2 052 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 315.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 3ID309 |
3ID141
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 299.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 10/11/2022 |
| Type approval no. | 3ID141 |
3ID142
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 309.0 g/km |
| Consumption | 11.80 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 10/11/2022 |
| Type approval no. | 3ID142 |
3ID143
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 313.0 g/km |
| Consumption | 11.90 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 10/11/2022 |
| Type approval no. | 3ID143 |
3ID111
| Power | 175.4 HP (129.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 13.44 kg/HP |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411B |
| Curb weight | 2 357 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 078 mm |
| Width | 2 024 mm |
| Height | 2 265 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4+2 |
| CO₂ | 267.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 112Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 07/11/2022 |
| Type approval no. | 3ID111 |