IVECO 35S18W Daily specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
110 km/h
Top speed
3IC280
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 110 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F1CFL411W |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 050 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 255/100R16 126K: 6 1/2x16 DP55 |
| Tires (option) | 9.5R17.5 129L: 6x17.5 DP70 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 22/02/2017 |
| Type approval no. | 3IC280 |
3IB278
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 450 rpm |
| Top speed | 110 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F1CE0481H |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 050 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 257.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Tires | 255/100R16 126K: 6 1/2x16 DP55 |
| Tires (option) | 9.5R17.5 129L: 6x17.5 DP70 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 22/02/2008 |
| Type approval no. | 3IB278 |