IVECO 35S21 Daily Eco specifications — approved in Switzerland
206.7 HP
Max power
470.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
3ID298
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 052 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 301.0 g/km |
| Consumption | 11.50 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 3ID298 |
3ID299
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 052 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 303.0 g/km |
| Consumption | 11.50 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 3ID299 |
3ID301
| Power | 206.7 HP (152.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 470.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Displacement | 2 998 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F1CFL411A |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Width | 2 052 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2-4 |
| CO₂ | 306.0 g/km |
| Consumption | 11.70 l/100km |
| Tires | 225/65R16 112Q, 235/65R16 115Q: 6 1/2x16 ET68 |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 14/05/2024 |
| Type approval no. | 3ID301 |