IVECO 360X50Z X-Way specifications — approved in Switzerland
500.5 HP
Max power
2400.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
| Power | 500.5 HP (368.0 kW) @ 1 650 rpm |
| Torque | 2400.0 Nm @ 795 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 12 822 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m?a |
| Drivetrain | AR: e3+e4 |
| Engine |
| F3XGE611G |
| Gross weight | 32 000 kg |
| Wheelbase | 1 875 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | 295/60R22.5, 295/80R22.5, 315/70R22.5, 315/80R22.5, 355/50R22.5, 13R22.5, |
| Tires (option) | 385/55R22.5, 385/65R22.5: pneus: variantes avec rayon de roulement 446 - 546mm selon ETRTO |
| Manufacturer | IVECO S.P.A, I-10156 TORINO |
| Approval date | 20/09/2024 |
| Type approval no. | 3ID491 |