LANCIA Ypsilon 1.3 MJ specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
183 km/h
Top speed
1 135 kg
Curb weight
1LA886
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.92 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312B1000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 530 kg |
| Length | 3 837 mm |
| Width | 1 676 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 390 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 95.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.5x14 DP30 |
| Tires (option) | 185/55R15 82H: 6.0x15 DP30 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/06/2015 |
| Type approval no. | 1LA886 |
1LA881
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.92 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 312B1000 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 530 kg |
| Length | 3 842 mm |
| Width | 1 676 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 390 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 95.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82H: 5 1/2x14 DP30 / 185/55R15 82H: 6x15 DP30 |
| Tires (option) | 195/50R15 82H: 6x15 DP30 (seul. pour versions -/Y6, -/Y6B) |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 05/05/2015 |
| Type approval no. | 1LA881 |
1LA855
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.82 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199B1000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 530 kg |
| Length | 3 842 mm |
| Width | 1 676 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 390 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.5x14 DP30 / 195/50R15 82H: 6x15 DP30 |
| Tires (option) | 185/55R15 82H: 6.0x15 DP30 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 31/05/2013 |
| Type approval no. | 1LA855 |
1LA829
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 11.82 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199B1000 |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 530 kg |
| Length | 3 842 mm |
| Width | 1 676 mm |
| Height | 1 520 mm |
| Wheelbase | 2 390 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 3.80 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.5x14 DP30 / 195/50R15 82H: 6x15 DP30 |
| Tires (option) | 185/55R15 82H: 6.0x15 DP30 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/06/2011 |
| Type approval no. | 1LA829 |