LANCIA Ypsilon 1.3JTD PF specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 120 kg
Curb weight
1LA811
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 12.47 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199A3000 |
| Curb weight | 1 120 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/06/2009 |
| Type approval no. | 1LA811 |
1LA769
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 12.47 kg/HP |
| Displacement | 1 248 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 199A3000 |
| Curb weight | 1 120 kg |
| Gross weight | 1 520 kg |
| Length | 3 810 mm |
| Width | 1 704 mm |
| Height | 1 530 mm |
| Wheelbase | 2 388 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 185/65R14 86T: 6x14 DP40 |
| Tires (option) | 195/55R15 85H: 6x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 900 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 400 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/12/2006 |
| Type approval no. | 1LA769 |