LANCIA Z 2.0 Turbo specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
235.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 650 kg
Curb weight
1LA636
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.23 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RGX |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 360 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 714 mm |
| Wheelbase | 2 824 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 271.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94H: 6.5x15 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 02/09/1997 |
| Type approval no. | 1LA636 |
1LA630
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.23 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj.-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RGX |
| Curb weight | 1 650 kg |
| Gross weight | 2 340 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 812 mm |
| Height | 1 714 mm |
| Wheelbase | 2 824 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15: 6x15 DP30, 6x15 DP31, 6 1/2x15 DP31, 7x15 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/11/1996 |
| Type approval no. | 1LA630 |