LANCIA Z 2.0JTD specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
270.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 670 kg
Curb weight
1LA705
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 270.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 15.35 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHW |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 395 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 812 mm |
| Height | 1 714 mm |
| Wheelbase | 2 824 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94T/94H: 6 1/2x15 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 26/10/2000 |
| Type approval no. | 1LA705 |
1LA692
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 15.35 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RHZ |
| Curb weight | 1 670 kg |
| Gross weight | 2 395 kg |
| Length | 4 470 mm |
| Width | 1 812 mm |
| Height | 1 714 mm |
| Wheelbase | 2 824 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/65R15 94T/94H: 6 1/2x15 DP31 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 14/10/1999 |
| Type approval no. | 1LA692 |