LANCIER K1000 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
258 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | obligatoire |
| Curb weight | 258 kg |
| Gross weight |
| 1 300 kg |
| Length | 3 120 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Body type | Transport de câbles |
| Manufacturer | LANCIER CABLE GmbH, D-48317 Drensteinfurt |
| Approval date | 12/12/2023 |
| Type approval no. | 9LC602 |