LANCIER K2700 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 050 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Curb weight | 1 050 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 050 mm |
| Width | 1 890 mm |
| Height | 2 550 mm |
| Wheelbase | 770 mm |
| Body type | Transport de câbles |
| Manufacturer | LANCIER CABLE GmbH, D-48317 Drensteinfurt |
| Approval date | 12/12/2023 |
| Type approval no. | 9LC601 |