LAND ROVER Defend.110 D350 specifications — approved in Switzerland
350.9 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
191 km/h
Top speed
2 491 kg
Curb weight
3LA365
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.1 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 491 kg |
| Gross weight | 3 190 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/11/2025 |
| Type approval no. | 3LA365 |
3LA362
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 468 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/11/2025 |
| Type approval no. | 3LA362 |
3LA363
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.1 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 491 kg |
| Gross weight | 3 190 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/11/2025 |
| Type approval no. | 3LA363 |
3LA364
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 468 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/11/2025 |
| Type approval no. | 3LA364 |
3LA326
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 468 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/08/2024 |
| Type approval no. | 3LA326 |
3LA327
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.1 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 491 kg |
| Gross weight | 3 190 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/08/2024 |
| Type approval no. | 3LA327 |
3LA328
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.03 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 468 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/08/2024 |
| Type approval no. | 3LA328 |
3LA329
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.1 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 491 kg |
| Gross weight | 3 190 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 243.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/08/2024 |
| Type approval no. | 3LA329 |