LAND ROVER Defender 110SD4 specifications — approved in Switzerland
240.7 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
188 km/h
Top speed
2 323 kg
Curb weight
1XV533
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 188 km/h |
| Weight/power ratio | 9.65 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 2 323 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 253.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 24/08/2020 |
| Type approval no. | 1XV533 |
1LC960
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 9.75 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 2 346 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 253.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 06/05/2020 |
| Type approval no. | 1LC960 |
1LC954
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 9.89 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 2 380 kg |
| Gross weight | 3 215 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 253.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/03/2020 |
| Type approval no. | 1LC954 |
1LC953
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 9.65 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 2 323 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 253.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/03/2020 |
| Type approval no. | 1LC953 |
1LC959
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.74 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 2 346 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 253.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 06/05/2020 |
| Type approval no. | 1LC959 |
1LC951
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.62 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 2 323 kg |
| Gross weight | 3 150 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 253.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/03/2020 |
| Type approval no. | 1LC951 |
1LC952
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 2 380 kg |
| Gross weight | 3 215 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 253.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/03/2020 |
| Type approval no. | 1LC952 |