LAND ROVER Defender 110TDi specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
129 km/h
Top speed
1 970 kg
Curb weight
3LA215
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed |
| 129 km/h |
| Weight/power ratio | 16.09 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 10P |
| Curb weight | 1 970 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 438 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 4 |
| Tires | 7.50R16 105M: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6, DP21 |
| Tires (option) | 265/75R16 105M: 6.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 04/09/2001 |
| Type approval no. | 3LA215 |
3LA213
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 15.69 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 10P |
| Curb weight | 1 920 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 631 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 7.50R16 index min. 105M: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 265/75R16 index min. 105M: 6.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 01/10/1998 |
| Type approval no. | 3LA213 |
3LA210
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 15.4 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 10P |
| Curb weight | 1 885 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 438 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 / 2+1 |
| Tires | 7.50R16: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 265/75R16: 6.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 01/10/1998 |
| Type approval no. | 3LA210 |
3LA212
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 15.69 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 10P |
| Curb weight | 1 920 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 7.50R16 index min. 105M: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 265/75R16 index min. 105M: 6.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 01/10/1998 |
| Type approval no. | 3LA212 |
1LC528
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 16.79 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 10P |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 059 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 9 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 299.0 g/km |
| Consumption | 10.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50R16 index min. 103M: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 103M: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 01/10/1998 |
| Type approval no. | 1LC528 |
3LA208
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 16.41 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 1 853 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 631 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 7.50R16 5.5x16 DP33,3 |
| Tires (option) | 265/75R16 6.0x16 DP33,3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 19/02/1998 |
| Type approval no. | 3LA208 |
1LC521
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 18.2 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 2 055 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 050 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 9 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50R16 5.5x16 DP33,3 |
| Tires (option) | 265/75R16 6.0x16 DP33,3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 19/02/1998 |
| Type approval no. | 1LC521 |
3LA207
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 16.61 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 1 875 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 599 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 7.50R16 5.5x16 DP33,3 |
| Tires (option) | 265/75R16 6.0x16 DP33,3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 19/02/1998 |
| Type approval no. | 3LA207 |
1LC512
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 17.89 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 2 020 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 438 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 9 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 280.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50R16 5.5x16 DP33,3 |
| Tires (option) | 265/75R16 6.0x16 DP33,3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 11/06/1997 |
| Type approval no. | 1LC512 |
3LA205
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 129 km/h |
| Weight/power ratio | 16.61 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 1 875 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 438 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 2 794 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 / 2+1 |
| Tires | 7.50R16: 5.5x16 DP33.3 |
| Tires (option) | 265/75R16: 6.0x16 DP33.3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 11/06/1997 |
| Type approval no. | 3LA205 |