LAND ROVER Defender 130TD4 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
145 km/h
Top speed
2 131 kg
Curb weight
3XA316
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 145 km/h |
| Weight/power ratio | 17.41 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 2 131 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 021 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 295.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/03/2016 |
| Type approval no. | 3XA316 |
3XA296
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 17.41 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 2 131 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 021 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 295.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/09/2015 |
| Type approval no. | 3XA296 |
3LA262
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 17.41 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 2 131 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 021 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 295.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/09/2012 |
| Type approval no. | 3LA262 |
3LA264
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 295.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/09/2012 |
| Type approval no. | 3LA264 |
3LA263
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 295.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/09/2012 |
| Type approval no. | 3LA263 |
3LA251
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 295.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/11/2011 |
| Type approval no. | 3LA251 |
3LA250
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 17.41 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 2 131 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 021 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 295.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/11/2011 |
| Type approval no. | 3LA250 |
3LA252
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 295.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/11/2011 |
| Type approval no. | 3LA252 |
3LA240
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 291.0 g/km |
| Consumption | 11.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 30/08/2010 |
| Type approval no. | 3LA240 |
3LA239
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 291.0 g/km |
| Consumption | 11.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 30/08/2010 |
| Type approval no. | 3LA239 |
3LA238
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 17.41 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 2 131 kg |
| Gross weight | 3 380 kg |
| Length | 5 171 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 021 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 291.0 g/km |
| Consumption | 11.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 30/08/2010 |
| Type approval no. | 3LA238 |
3LA227
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 14.94 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 1 829 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 063 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 274.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 116N: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 07/09/2007 |
| Type approval no. | 3LA227 |
3LA228
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 274.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 116N: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 07/09/2007 |
| Type approval no. | 3LA228 |