LAND ROVER Defender 130TD5 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
128 km/h
Top speed
2 117 kg
Curb weight
3LA218
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed |
| 128 km/h |
| Weight/power ratio | 17.3 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 15P |
| Curb weight | 2 117 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 063 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 035 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 4 |
| Tires | 7.50R16 112M: 6.0x16 DP33, 6.5x16 DP20.6, DP21 |
| Tow cap. (braked) | 4 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 26/10/2001 |
| Type approval no. | 3LA218 |
3LA221
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 128 km/h |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 15P |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 4 870 mm |
| Wheelbase | 3 226 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 7.50R16 112M: 6.0x16 DP33, 6.5x16 DP20.6, DP21 |
| Tow cap. (braked) | 4 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 26/10/2001 |
| Type approval no. | 3LA221 |