LAND ROVER Defender 90 TD4 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
145 km/h
Top speed
1 870 kg
Curb weight
3XA299
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 06/10/2015 |
| Type approval no. | 3XA299 |
3XA291
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.39 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 884 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/09/2015 |
| Type approval no. | 3XA291 |
3XA289
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.39 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 884 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 27/08/2015 |
| Type approval no. | 3XA289 |
3XA282
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.39 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 884 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 21/07/2015 |
| Type approval no. | 3XA282 |
3XA212
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 27/05/2014 |
| Type approval no. | 3XA212 |
3XA182
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 4 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 29/01/2014 |
| Type approval no. | 3XA182 |
3LA253
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/09/2012 |
| Type approval no. | 3LA253 |
3LA241
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 269.0 g/km |
| Consumption | 10.20 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/11/2011 |
| Type approval no. | 3LA241 |
3XA115
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 20/07/2011 |
| Type approval no. | 3XA115 |
3LA229
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 30/08/2010 |
| Type approval no. | 3LA229 |
1XA816
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.48 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 550 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50/R16 index min. 108N: 5.5x16 DP33 / 7.50/R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 116Q: 7.0x16 DP33 / 235/85R16 index min. 114Q: 7.0x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 20/07/2009 |
| Type approval no. | 1XA816 |
1LC580
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.48 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 550 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50/R16 index min. 108N: 5.5x16 DP33 / 7.50/R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 116Q: 7.0x16 DP33 / 235/85R16 index min. 114Q: 7.0x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 19/04/2007 |
| Type approval no. | 1LC580 |