LAND ROVER Defender 90 TD5 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
1 870 kg
Curb weight
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 15P |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 550 kg |
| Length | 3 883 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 997 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 282.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50/R16 index min. 98M: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 265/75R16 index min. 98M: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 24/10/2001 |
| Type approval no. | 1LC539 |