LAND ROVER Defender 90Si4 specifications — approved in Switzerland
300.6 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
191 km/h
Top speed
2 172 kg
Curb weight
1LE275
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 172 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/07/2022 |
| Type approval no. | 1LE275 |
1LE272
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.15 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 149 kg |
| Gross weight | 2 910 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/07/2022 |
| Type approval no. | 1LE272 |
1LE273
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.15 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 149 kg |
| Gross weight | 2 910 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/07/2022 |
| Type approval no. | 1LE273 |
1LE274
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 172 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 273.0 g/km |
| Consumption | 12.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/07/2022 |
| Type approval no. | 1LE274 |
1XX154
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.12 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 140 kg |
| Gross weight | 2 910 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 289.0 g/km |
| Consumption | 12.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 24/09/2021 |
| Type approval no. | 1XX154 |
1LE156
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.19 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 162 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 289.0 g/km |
| Consumption | 12.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE156 |
1LE153
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.12 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 140 kg |
| Gross weight | 2 910 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 289.0 g/km |
| Consumption | 12.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE153 |
1LE154
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.12 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 140 kg |
| Gross weight | 2 910 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 289.0 g/km |
| Consumption | 12.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE154 |
1LE155
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.19 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 162 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 289.0 g/km |
| Consumption | 12.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE155 |
1LC967
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.12 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 140 kg |
| Gross weight | 2 910 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 284.0 g/km |
| Consumption | 12.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET44.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/05/2020 |
| Type approval no. | 1LC967 |
1LC968
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.19 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 162 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 284.0 g/km |
| Consumption | 12.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET44.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/05/2020 |
| Type approval no. | 1LC968 |