LAND ROVER Defender 90TD4 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
145 km/h
Top speed
1 754 kg
Curb weight
3XA327
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 145 km/h |
| Weight/power ratio | 14.33 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 754 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/05/2016 |
| Type approval no. | 3XA327 |
3XA247
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 14.21 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 739 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 736 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/12/2014 |
| Type approval no. | 3XA247 |
3LA257
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 14.21 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 739 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 736 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/09/2012 |
| Type approval no. | 3LA257 |
3LA256
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 14.33 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 754 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/09/2012 |
| Type approval no. | 3LA256 |
3LA245
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 14.21 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 739 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 736 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/11/2011 |
| Type approval no. | 3LA245 |
3LA244
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 14.33 kg/HP |
| Displacement | 2 198 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 224DT |
| Curb weight | 1 754 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 16/11/2011 |
| Type approval no. | 3LA244 |
3LA233
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 14.21 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 1 739 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 736 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 30/08/2010 |
| Type approval no. | 3LA233 |
3LA232
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 14.33 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 1 754 kg |
| Gross weight | 2 505 kg |
| Length | 3 894 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Tires | 7.50R16 112Q: 5.5x16 DP33, 6.5x16 DP20.6 |
| Tires (option) | 235/85R16 114Q: 6.5x16 DP20.6, 7.0x16 DP33/20 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 30/08/2010 |
| Type approval no. | 3LA232 |
3LA223
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 13.85 kg/HP |
| Displacement | 2 402 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 244DT |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 3 722 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 963 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Pont bâché/hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 274.0 g/km |
| Consumption | 10.30 l/100km |
| Tires | 7.50R16 index min. 108N: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/85R16 index min. 116Q: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 07/09/2007 |
| Type approval no. | 3LA223 |