LAND ROVER Defender 90TD5 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
1 736 kg
Curb weight
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 14.18 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 15P |
| Curb weight | 1 736 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 3 722 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 963 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 / 2+1 |
| Tires | 7.50R16: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 265/75R16: 6.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 26/10/2001 |
| Type approval no. | 3LA216 |