LAND ROVER Defender 90TDi specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
130 km/h
Top speed
1 870 kg
Curb weight
1LC527
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed |
| 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 10P |
| Curb weight | 1 870 kg |
| Gross weight | 2 550 kg |
| Length | 3 883 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 282.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50R16 index min. 98M: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 265/75R16 index min. 98M: 7.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 01/10/1998 |
| Type approval no. | 1LC527 |
3LA209
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 14.46 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (permanent) |
| Engine | 10P |
| Curb weight | 1 770 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 3 722 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 963 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 / 2+1 |
| Tires | 7.50R16: 5.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 265/75R16: 6.0x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 01/10/1998 |
| Type approval no. | 3LA209 |
1LC520
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.9 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 1 795 kg |
| Gross weight | 2 550 kg |
| Length | 3 883 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 997 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50R16 5.5x16 DP33,3 |
| Tires (option) | 265/75R16 6.0x16 DP33,3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 19/02/1998 |
| Type approval no. | 1LC520 |
1LC510
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.01 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 3 772 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 963 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50R16 5.5x16 DP33,3 |
| Tires (option) | 265/75R16 6.0x16 DP33,3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 11/06/1997 |
| Type approval no. | 1LC510 |
1LC511
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.01 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 3 772 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 963 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 266.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 7.50R16 5.5x16 DP33,3 |
| Tires (option) | 265/75R16 6.0x16 DP33,3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 11/06/1997 |
| Type approval no. | 1LC511 |
3LA204
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 15.01 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 23L |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 400 kg |
| Length | 3 722 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 963 mm |
| Wheelbase | 2 360 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 / 2+1 |
| Tires | 7.50R16: 5.5x16 DP33.3 |
| Tires (option) | 265/75R16: 6.0x16 DP33.3 |
| Tow cap. (braked) | 5 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 11/06/1997 |
| Type approval no. | 3LA204 |