LAND ROVER Defender90 D300 specifications — approved in Switzerland
300.6 HP
Max power
650.0 Nm
Max torque
209 km/h
Top speed
2 403 kg
Curb weight
3LA341
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.99 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 403 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/09/2024 |
| Type approval no. | 3LA341 |
3LA340
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/09/2024 |
| Type approval no. | 3LA340 |
3LA338
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/09/2024 |
| Type approval no. | 3LA338 |
3LA339
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.99 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 403 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/09/2024 |
| Type approval no. | 3LA339 |
3LA308
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 235.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 24/07/2023 |
| Type approval no. | 3LA308 |
3LA306
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 235.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 24/07/2023 |
| Type approval no. | 3LA306 |
3LA307
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.99 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 403 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 235.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 24/07/2023 |
| Type approval no. | 3LA307 |
3LA309
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.99 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 403 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 235.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 24/07/2023 |
| Type approval no. | 3LA309 |
3LA293
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 20/12/2022 |
| Type approval no. | 3LA293 |
3LA296
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.99 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 402 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Tires | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 20/12/2022 |
| Type approval no. | 3LA296 |
3LA295
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.96 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Tires | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 20/12/2022 |
| Type approval no. | 3LA295 |
3LA294
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 7.99 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 402 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 251.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 20/12/2022 |
| Type approval no. | 3LA294 |