LAND ROVER Defender90 D350 specifications — approved in Switzerland
350.9 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
209 km/h
Top speed
2 403 kg
Curb weight
3LA357
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.85 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 403 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/10/2025 |
| Type approval no. | 3LA357 |
3LA354
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 6.82 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/10/2025 |
| Type approval no. | 3LA354 |
3LA355
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 6.85 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 403 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/10/2025 |
| Type approval no. | 3LA355 |
3LA356
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.82 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/10/2025 |
| Type approval no. | 3LA356 |
3LA342
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 6.82 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/09/2024 |
| Type approval no. | 3LA342 |
3LA343
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 6.85 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 403 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/09/2024 |
| Type approval no. | 3LA343 |
3LA344
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.82 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 392 kg |
| Gross weight | 2 950 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/09/2024 |
| Type approval no. | 3LA344 |
3LA345
| Power | 350.9 HP (258.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.85 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 403 kg |
| Gross weight | 3 005 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 3 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Tires | 275/45R22 115W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/09/2024 |
| Type approval no. | 3LA345 |