LAND ROVER DefenderSi6MHEV specifications — approved in Switzerland
399.8 HP
Max power
550.0 Nm
Max torque
191 km/h
Top speed
2 361 kg
Curb weight
1XV298
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 191 km/h |
| Weight/power ratio | 5.91 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 361 kg |
| Gross weight | 3 165 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Tires (option) | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET44.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/06/2020 |
| Type approval no. | 1XV298 |
1LC969
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 5.62 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 245 kg |
| Gross weight | 2 970 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Tires (option) | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET44.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/05/2020 |
| Type approval no. | 1LC969 |
1LC970
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 5.67 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 268 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 914 mm |
| Wheelbase | 2 587 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Tires (option) | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET44.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 19/05/2020 |
| Type approval no. | 1LC970 |
1LC962
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 5.96 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 384 kg |
| Gross weight | 3 165 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 6 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/70R18 116H: 8.0x18 ET41.5 / 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 |
| Tires (option) | 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 / 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 06/05/2020 |
| Type approval no. | 1LC962 |
1LC957
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 5.91 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 361 kg |
| Gross weight | 3 165 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Tires (option) | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/03/2020 |
| Type approval no. | 1LC957 |
1LC958
| Power | 399.8 HP (294.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 6.05 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 418 kg |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Length | 4 758 mm |
| Width | 1 996 mm |
| Height | 1 922 mm |
| Wheelbase | 3 022 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 277.0 g/km |
| Consumption | 12.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/65R19 114H: 8.0x19 ET41.5 / 255/60R20 113H: 8.5x20 ET41.5 |
| Tires (option) | 275/45R22 112W: 9.0x22 ET43 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/03/2020 |
| Type approval no. | 1LC958 |