LAND ROVER Disco.Sp. P250 specifications — approved in Switzerland
248.9 HP
Max power
365.0 Nm
Max torque
221 km/h
Top speed
1 939 kg
Curb weight
1LE317
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 221 km/h |
| Weight/power ratio | 7.79 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 939 kg |
| Gross weight | 2 550 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE317 |
1LE318
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 8.1 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 017 kg |
| Gross weight | 2 700 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 220.0 g/km |
| Consumption | 9.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE318 |
1LE138
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.79 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 939 kg |
| Gross weight | 2 550 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE138 |
1LE139
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 224 km/h |
| Weight/power ratio | 8.1 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 017 kg |
| Gross weight | 2 700 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 10.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 / 245/45R21 104W: 8.0x21 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE139 |