LAND ROVER Disco.Sp. PHEV specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
209 km/h
Top speed
2 168 kg
Curb weight
1LE439
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 38.0 g/km |
| Consumption | 1.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/09/2023 |
| Type approval no. | 1LE439 |
1XZ668
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 38.0 g/km |
| Consumption | 1.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 12/05/2023 |
| Type approval no. | 1XZ668 |
1LE319
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 38.0 g/km |
| Consumption | 1.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/02/2023 |
| Type approval no. | 1LE319 |
1XX691
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 44.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/03/2022 |
| Type approval no. | 1XX691 |
1LE248
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 38.0 g/km |
| Consumption | 1.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/02/2022 |
| Type approval no. | 1LE248 |
1XX153
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 44.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 24/09/2021 |
| Type approval no. | 1XX153 |
1LE214
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 44.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 28/07/2021 |
| Type approval no. | 1LE214 |
1LE142
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 10.85 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 44.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 16/12/2020 |
| Type approval no. | 1LE142 |
1LE874
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.51 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 24/10/2025 |
| Type approval no. | 1LE874 |
1LE449
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.51 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 168 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 693 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 39.0 g/km |
| Consumption | 1.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 / 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 18/06/2024 |
| Type approval no. | 1LE449 |