LAND ROVER Discov. 2.0Si4 specifications — approved in Switzerland
300.6 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
201 km/h
Top speed
2 161 kg
Curb weight
1LC932
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.19 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 161 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 270.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 |
| Tires (option) | 255/55R20 110W: 8.5x20 DP47 / 275/45R21 110W: 9.5x21 DP49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1LC932 |
1LC933
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.45 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 240 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 270.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 |
| Tires (option) | 255/55R20 110W: 8.5x20 DP47 / 275/45R21 110W: 9.5x21 DP49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1LC933 |
1LC853
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.19 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 161 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 270.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A5KA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/04/2019 |
| Type approval no. | 1LC853 |
1LC854
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.45 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en lign-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 240 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 270.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A7MA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/04/2019 |
| Type approval no. | 1LC854 |
1LC825
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.19 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 161 kg |
| Gross weight | 2 900 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 270.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A5KA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 13/09/2018 |
| Type approval no. | 1LC825 |
1LC826
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 7.45 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 2 240 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 270.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A7MA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 13/09/2018 |
| Type approval no. | 1LC826 |