LAND ROVER Discov.2.7TD V6 specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
440.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
2 494 kg
Curb weight
1LC585
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 440.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.1 kg/HP |
| Displacement | 2 720 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276DT |
| Curb weight | 2 494 kg |
| Gross weight | 3 180 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 244.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/70R17 111H: 7x17 DP53 |
| Tires (option) | 235/65R18 110H, 255/60R18 112H: 8x18 DP53 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 12/11/2007 |
| Type approval no. | 1LC585 |
1LC576
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 440.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.15 kg/HP |
| Displacement | 2 720 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276DT |
| Curb weight | 2 504 kg |
| Gross weight | 3 180 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 244.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/70R17 111H: 7x17 DP53 |
| Tires (option) | 235/65R18 110H, 255/60R18 112K: 8x18 DP53 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 25/09/2006 |
| Type approval no. | 1LC576 |
1LC562
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 440.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 13.1 kg/HP |
| Displacement | 2 720 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 276DT |
| Curb weight | 2 494 kg |
| Gross weight | 3 180 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 249.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/70R17 111H: 7x17 DP53 |
| Tires (option) | 235/65R18 110H, 255/60R18 112H: 8x18 DP53 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 24/09/2004 |
| Type approval no. | 1LC562 |