LAND ROVER Discov. 3.0SDV6 specifications — approved in Switzerland
306.0 HP
Max power
700.0 Nm
Max torque
209 km/h
Top speed
2 378 kg
Curb weight
1LC931
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.77 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 378 kg |
| Gross weight | 3 090 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 |
| Tires (option) | 255/55R20 110W: 8.5x20 DP47 / 275/45R21 110W: 9.5x21 DP49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1LC931 |
1LC930
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.55 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 311 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 |
| Tires (option) | 255/55R20 110W: 8.5x20 DP47 / 275/45R21 110W: 9.5x21 DP49 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/08/2019 |
| Type approval no. | 1LC930 |
1LC852
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.77 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 378 kg |
| Gross weight | 3 090 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A7GA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/04/2019 |
| Type approval no. | 1LC852 |
1LC851
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.55 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 311 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A5BA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/04/2019 |
| Type approval no. | 1LC851 |
1XT348
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.77 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 378 kg |
| Gross weight | 3 200 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 202.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A7GA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 18/01/2019 |
| Type approval no. | 1XT348 |
1LC823
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.55 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 311 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A5BA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 13/09/2018 |
| Type approval no. | 1LC823 |
1LC824
| Power | 306.0 HP (225.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 700.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 7.77 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 378 kg |
| Gross weight | 3 090 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 / 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 |
| Tires (option) | 235/60R20 108W: 7.5x20 DP39.5 seul. pour version A7GA / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 13/09/2018 |
| Type approval no. | 1LC824 |