LAND ROVER Discovery 3.9i specifications — approved in Switzerland
182.2 HP
Max power
312.0 Nm
Max torque
171 km/h
Top speed
1 940 kg
Curb weight
1LC513
| Power | 182.2 HP (134.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 312.0 Nm @ 3 100 rpm |
| Top speed |
| 171 km/h |
| Weight/power ratio | 10.65 kg/HP |
| Displacement | 3 950 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 36D |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 918 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 407.0 g/km |
| Consumption | 16.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205R16 101S, 235/70R16 101S, 205/80R16 101S: 7x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 27/08/1997 |
| Type approval no. | 1LC513 |
1LC504
| Power | 182.2 HP (134.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 312.0 Nm @ 3 100 rpm |
| Top speed | 171 km/h |
| Weight/power ratio | 10.65 kg/HP |
| Displacement | 3 950 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 36D |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 918 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 407.0 g/km |
| Consumption | 16.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205R16, 235/70R16, 205/80R16: 7x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 04/07/1996 |
| Type approval no. | 1LC504 |
3LA201
| Power | 182.2 HP (134.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 312.0 Nm @ 3 100 rpm |
| Top speed | 171 km/h |
| Weight/power ratio | 10.65 kg/HP |
| Displacement | 3 950 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 36D |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 918 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| Tires | 205R16 104T, 235/70R16 105H, 205/80R16 104T: 7x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 04/07/1996 |
| Type approval no. | 3LA201 |