LAND ROVER Discovery 4.0 specifications — approved in Switzerland
217.6 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
2 536 kg
Curb weight
| Power | 217.6 HP (160.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.65 kg/HP |
| Displacement | 4 009 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 406PN |
| Curb weight | 2 536 kg |
| Gross weight | 3 180 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 359.0 g/km |
| Consumption | 15.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/70R17 111H: 7x17 DP53 |
| Tires (option) | 235/65R18 110H, 255/60R18 112H: 8x18 DP53 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 24/09/2004 |
| Type approval no. | 1LC561 |