LAND ROVER Discovery Tdi specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
148 km/h
Top speed
1 940 kg
Curb weight
1LC515
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 148 km/h |
| Weight/power ratio | 15.85 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 19L |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 918 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 275.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205R16 101P, 235/70R16 101P, 205/80R16 101P: 7x16 DP33 |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 27/08/1997 |
| Type approval no. | 1LC515 |
1LC506
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 148 km/h |
| Weight/power ratio | 15.85 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 19L |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 918 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 275.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205R16, 235/70R16, 205/80R16: 7x16 DP33 |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 04/07/1996 |
| Type approval no. | 1LC506 |
3LA203
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 148 km/h |
| Weight/power ratio | 15.85 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 19L |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| Tires | 205R16, 235/70R16, 205/80R16: 7x16 DP33 |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 04/07/1996 |
| Type approval no. | 3LA203 |
1LC514
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 146 km/h |
| Weight/power ratio | 17.18 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 21L |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 918 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 248.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205R16 101P, 235/70R16 101P, 205/80R16 101P: 7x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 27/08/1997 |
| Type approval no. | 1LC514 |
1LC505
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 146 km/h |
| Weight/power ratio | 17.18 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 21L |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 918 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 248.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205R16, 235/70R16, 205/80R16: 7x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 04/07/1996 |
| Type approval no. | 1LC505 |
3LA202
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 265.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 146 km/h |
| Weight/power ratio | 17.18 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 21L |
| Curb weight | 1 940 kg |
| Gross weight | 2 720 kg |
| Length | 4 534 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 968 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| Tires | 205R16, 235/70R16, 205/80R16: 7x16 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | ROVER GROUP LTD, GB-CV34 6RG WARWICK |
| Approval date | 04/07/1996 |
| Type approval no. | 3LA202 |