LAND ROVER Discovery2.5Td5 specifications — approved in Switzerland
138.0 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
157 km/h
Top speed
2 255 kg
Curb weight
1LC544
| Power | 138.0 HP (101.5 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 0.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 157 km/h |
| Weight/power ratio |
| 16.34 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1?P |
| Curb weight | 2 255 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 705 mm |
| Width | 1 885 mm |
| Height | 1 900 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/75R16 104T, 235/70R16 105H: 7x16 DP57 |
| Tires (option) | 255/65R16 109H: 8x16 DP57 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 21/06/2002 |
| Type approval no. | 1LC544 |
1LC538
| Power | 138.0 HP (101.5 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 0.0 Nm @ 1 950 rpm |
| Top speed | 157 km/h |
| Weight/power ratio | 15.58 kg/HP |
| Displacement | 2 495 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 1?P |
| Curb weight | 2 150 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 705 mm |
| Width | 1 885 mm |
| Height | 1 883 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 262.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/75R16 103/104Q, 235/70R16 103/104Q: 7x16 DP57 |
| Tires (option) | 255/65R16 103/104Q: 8x16 DP57 |
| Tow cap. (braked) | 3 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-B92 8NW SOLIHULL |
| Approval date | 17/08/2001 |
| Type approval no. | 1LC538 |