LAND ROVER Discovery3.0Si6 specifications — approved in Switzerland
360.4 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
209 km/h
Top speed
2 359 kg
Curb weight
1LE404
| Power | 360.4 HP (265.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 570 rpm |
| Top speed |
| 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.55 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 359 kg |
| Gross weight | 3 020 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 247.0 g/km |
| Consumption | 11.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 21/07/2023 |
| Type approval no. | 1LE404 |
1LE405
| Power | 360.4 HP (265.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 570 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.69 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 410 kg |
| Gross weight | 3 210 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 247.0 g/km |
| Consumption | 11.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 21/07/2023 |
| Type approval no. | 1LE405 |
1LE183
| Power | 360.4 HP (265.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 570 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.56 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 365 kg |
| Gross weight | 3 020 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 254.0 g/km |
| Consumption | 11.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/02/2021 |
| Type approval no. | 1LE183 |
1LE184
| Power | 360.4 HP (265.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 570 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.71 kg/HP |
| Displacement | 2 996 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT306 |
| Curb weight | 2 417 kg |
| Gross weight | 3 210 kg |
| Length | 4 969 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 923 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 254.0 g/km |
| Consumption | 11.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R19 113V: 7.5x19 ET39.5 / 255/55R20 110W: 8.5x20 ET47 |
| Tires (option) | 275/45R21 110W: 9.5x21 ET49 / 285/40R22 110Y: 9.5x22 ET45 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/02/2021 |
| Type approval no. | 1LE184 |
1XR904
| Power | 340.0 HP (250.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 6.74 kg/HP |
| Displacement | 2 995 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-K-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306PS |
| Curb weight | 2 292 kg |
| Gross weight | 3 130 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 254.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5x19 DP39.5 seul. pour versions A5A3 et A5A4 |
| Tires (option) | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 05/12/2017 |
| Type approval no. | 1XR904 |
1LC750
| Power | 340.0 HP (250.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 6.54 kg/HP |
| Displacement | 2 995 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-K-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306PS |
| Curb weight | 2 223 kg |
| Gross weight | 2 990 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 254.0 g/km |
| Consumption | 10.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5x19 DP39.5 seul. pour versions A5A3 et A5A4 |
| Tires (option) | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 01/12/2016 |
| Type approval no. | 1LC750 |