LAND ROVER Discovery3.0TD specifications — approved in Switzerland
258.4 HP
Max power
600.0 Nm
Max torque
209 km/h
Top speed
2 298 kg
Curb weight
1XS840
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 209 km/h |
| Weight/power ratio | 8.89 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-K-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 298 kg |
| Gross weight | 3 170 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 seul. pour version A5B2 |
| Tires (option) | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 09/08/2018 |
| Type approval no. | 1XS840 |
1XR827
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 9.16 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-K-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 367 kg |
| Gross weight | 3 170 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 seul. pour version A5B2 |
| Tires (option) | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 13/11/2017 |
| Type approval no. | 1XR827 |
1XQ628
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 9.16 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-K-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 367 kg |
| Gross weight | 3 170 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 seul. pour version A5B2 |
| Tires (option) | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/05/2017 |
| Type approval no. | 1XQ628 |
1XQ439
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 9.16 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-K-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 367 kg |
| Gross weight | 3 170 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 seul. pour version A5B2 |
| Tires (option) | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/03/2017 |
| Type approval no. | 1XQ439 |
1LC751
| Power | 258.4 HP (190.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 209 km/h |
| Weight/power ratio | 8.89 kg/HP |
| Displacement | 2 993 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / V-K-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 306DT |
| Curb weight | 2 298 kg |
| Gross weight | 3 050 kg |
| Length | 4 974 mm |
| Width | 2 002 mm |
| Height | 1 846 mm |
| Wheelbase | 2 922 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R19 109V: 7.5X19 DP39.5 seul. pour version A5B2 |
| Tires (option) | 255/60R19 113V: 7.5x19 DP39.5 / 255/55R20 110V: 8.5x20 DP47 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 20/12/2016 |
| Type approval no. | 1LC751 |