LAND ROVER Discovery4 5.0L specifications — approved in Switzerland
375.4 HP
Max power
510.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
2 564 kg
Curb weight
1LC613
| Power | 375.4 HP (276.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 6.83 kg/HP |
| Displacement | 4 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 508PN |
| Curb weight | 2 564 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 328.0 g/km |
| Consumption | 14.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 26/09/2012 |
| Type approval no. | 1LC613 |
1LC592
| Power | 375.4 HP (276.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 510.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 6.83 kg/HP |
| Displacement | 4 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 508PN |
| Curb weight | 2 564 kg |
| Gross weight | 3 240 kg |
| Length | 4 835 mm |
| Width | 1 915 mm |
| Height | 1 882 mm |
| Wheelbase | 2 885 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 328.0 g/km |
| Consumption | 14.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/55R19 111V: 8.0x19 DP53 |
| Tires (option) | 255/50R20 109Y: 8.5x20 DP53 |
| Manufacturer | LAND ROVER, GB-CV35 0RR GAYDON WARWICKSHIRE |
| Approval date | 10/05/2010 |
| Type approval no. | 1LC592 |