LAND ROVER DiscoverySp.Di4 specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 948 kg
Curb weight
1LC941
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.02 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 1 948 kg |
| Gross weight | 2 590 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 692 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45: 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45: 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/10/2019 |
| Type approval no. | 1LC941 |
1LC942
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 13.56 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTD |
| Curb weight | 2 028 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 597 mm |
| Width | 1 894 mm |
| Height | 1 692 mm |
| Wheelbase | 2 741 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 7 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 ET45: 235/65R17 108V: 7.0x17 ET45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45: 235/55R19 105W: 8.0x19 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/10/2019 |
| Type approval no. | 1LC942 |