LAND ROVER Evoque 1.5 PHEV specifications — approved in Switzerland
308.7 HP
Max power
365.0 Nm
Max torque
213 km/h
Top speed
2 157 kg
Curb weight
| Power | 308.7 HP (227.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 6.99 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / ligne-T-DI-Pin |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT153 |
| Curb weight | 2 157 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 44.0 g/km |
| Consumption | 2.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 23/06/2020 |
| Type approval no. | 1LC972 |