LAND ROVER Evoque D240 AWD specifications — approved in Switzerland
240.7 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 955 kg
Curb weight
1LC937
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.12 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 1 955 kg |
| Gross weight | 2 510 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 204.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 235/50R20 104W: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 07/08/2019 |
| Type approval no. | 1LC937 |
1LC845
| Power | 240.7 HP (177.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 8.12 kg/HP |
| Displacement | 1 999 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 204DTA |
| Curb weight | 1 955 kg |
| Gross weight | 2 510 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 235/50R20 104Y: 8.0x20 DP40 |
| Tires (option) | 245/45R21 104Y: 8.0x21 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 14/02/2019 |
| Type approval no. | 1LC845 |