LAND ROVER Evoque P200 AWD specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
216 km/h
Top speed
1 845 kg
Curb weight
1XU663
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 235/50R20 104W: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/12/2019 |
| Type approval no. | 1XU663 |
1XU595
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 235/50R20 104W: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/11/2019 |
| Type approval no. | 1XU595 |
1XU571
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 235/50R20 104Y: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 12/11/2019 |
| Type approval no. | 1XU571 |
1LC938
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 221.0 g/km |
| Consumption | 10.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 235/50R20 104W: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 07/08/2019 |
| Type approval no. | 1LC938 |
1XT632
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 235/50R20 104Y: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 27/03/2019 |
| Type approval no. | 1XT632 |
1LC846
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 9.23 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 845 kg |
| Gross weight | 2 430 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 224.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/65R17 106V: 7.0x17 DP45: 235/65R17 108V: 7.0x17 DP45 |
| Tires (option) | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 235/50R20 104Y: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 14/02/2019 |
| Type approval no. | 1LC846 |