LAND ROVER Evoque P300 AWD specifications — approved in Switzerland
300.6 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
242 km/h
Top speed
1 925 kg
Curb weight
1XU853
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 242 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 191.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 ET45 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 ET40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 30/01/2020 |
| Type approval no. | 1XU853 |
1XU254
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 188.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/50R20 104Y: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/08/2019 |
| Type approval no. | 1XU254 |
1LC940
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 221.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/50R20 104W: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 07/08/2019 |
| Type approval no. | 1LC940 |
1LC848
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 217 km/h |
| Weight/power ratio | 6.4 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 9 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | PT204 |
| Curb weight | 1 925 kg |
| Gross weight | 2 450 kg |
| Length | 4 371 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 649 mm |
| Wheelbase | 2 681 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 223.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/60R18 107V: 8.0x18 DP45 |
| Tires (option) | 235/50R20 104Y: 8.0x20 DP40 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 14/02/2019 |
| Type approval no. | 1LC848 |