LAND ROVER RR D250 MEHV specifications — approved in Switzerland
248.9 HP
Max power
570.0 Nm
Max torque
206 km/h
Top speed
2 505 kg
Curb weight
1LE592
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed |
| 206 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 505 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 04/09/2025 |
| Type approval no. | 1LE592 |
1LE483
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 505 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5X21 ET 43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 08/07/2024 |
| Type approval no. | 1LE483 |
1LE410
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 505 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Tires (option) | 285/40R23 111Y: 9.5x23 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 03/08/2023 |
| Type approval no. | 1LE410 |
1XZ756
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 505 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 15/06/2023 |
| Type approval no. | 1XZ756 |
1LE252
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 505 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 02/05/2022 |
| Type approval no. | 1LE252 |
1LE229
| Power | 248.9 HP (183.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 2 997 cm³ |
| Fuel | Petrol hybrid |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | DT306 |
| Curb weight | 2 505 kg |
| Gross weight | 3 350 kg |
| Length | 5 052 mm |
| Width | 2 003 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 2 997 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 255/60R20 113Y: 8.0x20 ET39.5 / 275/55R20 117W: 8.5x20 ET43.5 |
| Tires (option) | 275/50R21 113Y: 8.5x21 ET43.5 / 285/45R22 114Y: 9.5x22 ET42.5 |
| Manufacturer | JAGUAR LAND ROVER LIMITED, GB-CV3 4LF WHITLEY-COVENTRY |
| Approval date | 29/11/2021 |
| Type approval no. | 1LE229 |